| Marketing Model Name | TB3 |
| Commercial Name | Table Blender – Soupmaker TB3 |
| Kitchen Appliance Type | Blender |
| Kind of Appliance | Blender – Table Blender-Soupmaker |
| Features | Energy-efficient<br/>Table blender – soup maker<br/>Prepare your favourite hot dishes without a stove<br/>2-in-1: boil & whip baby food<br/>1.7L eco-jar made of heat resistant glass<br/>Delayed strart timer: set the exact time to get the freshly cooked dish<br/>Self-clean mode<br/>Manual adjustment: set time or speed for your own recipes<br/>Refill port: add ingridients without stopping<br/>Ice-crush mode<br/>LED display and intuitive touch control<br/>E-recipe book<br/>Prepare any dish with just one button<br/>8 automatic programs: Steam, Porridge, Smothie, Soy milk, Rise Paste, Thick Soup, Fruits/Vegetables, Grind<br/>Auto power-off: over-heat and open jar protection<br/>Anti-slip feet: keeps blender firmly in place while operating<br/>8 stainless steel knives<br/>9 speed modes<br/>Super speed – 35000 rpm<br/>Airtight top lid – overboiling protection<br/>Non-stick jar coating<br/>Sound indication: you will know when the food is ready<br/>100°C maximum cooking temperature |
| Chassis Material | ABS Plastic |
| Knife Material | Stainless Steel |
| Number of Speed | 9 |
| Minimum Speed | 14000 rpm |
| Maximum Speed | 35000 rpm |
| Maximum Noise Level | 92 dB |
| Minimum Noise Level | 82 dB |
| Set Includes | Stirring Bar <br/>Measuring Cup 80 ml <br/>Cleaning Brush |
| Protection | Auto Power Off <br/>Auto Power Off When Overheating |
| Programs Quantity | 8 Automatic Programs |
| Automatic Programs | Steam<br/>Porridge<br/>Smoothie<br/>Soy Milk<br/>Rise Paste<br/>Thick Soup<br/>Fruits/Vegetables<br/>Grind |
| Cord Length (m) | 1 m |
| External Color | White/Gray |
| Certifications | CE, ROHS, LFGB |
| Blender Bowl | 1.75 Lx1, Borosilicate Glass |
| PBT+15%GF | 268g Recycle |
| ABS | 988g Recycle |
| PP | 148g Recycle |
| TPE | 69g Recycle |
| Depth (mm) | 230 mm |
| Height (mm) | 420 mm |
| Width (mm) | 200 mm |
| Nominal Weight | 4.7 kg |
| Input Voltage | AC 220-240 V |
| Maximum Output Power | 800 W |
| Power Consumption Stand By | 0.5 W |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 35 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 15 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Humidity | 80 % |
| Minimum Operating Humidity | 0 % |
| Maximum Non-Operating Humidity | 80 % |
| Minimum Non-Operating Humidity | 45 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 397 mm |
| Pack Width (mm) | 257 mm |
| Pack Height (mm) | 290 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 5.95 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 4.7 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Length (mm) | 530 mm |
| Box Width (mm) | 415 mm |
| Box Height (mm) | 625 mm |
| Box Weight Brutto (kg) | 23.8 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.3 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0 kg |
| Packs in Box | 4 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485010997 |
| Economic operator in EU / authorized representative | ASBISC Enterprises PLC |
| Postal address | 1 Iapetou Street, Agios Athanasios, 4101, Limassol, Cyprus |
| Electronic address | info@asbis.com |
