| UPS Technology | Line Interactive |
| Output Power Capacity | 480 W |
| Maximum Electrical Power Rating | 850 VA |
| Nominal Output Voltage | 230 V |
| Status Notification Method | Alarm <br/>LED |
| Circuit Protection | Over Load <br/>Discharge <br/>Overcharge |
| Surge Suppression | Yes |
| Power Features | Phone Line Protection<br/>LAN Protection |
| Output Waveform | Modified Sinewave |
| Maximum Output Frequency | 60 Hz |
| Minimum Output Frequency | 50 Hz |
| Output Power Connectors Quantity | 3 |
| Output Power Connectors Type | IEC-320 C13/CEE 7 Schuko |
| IEC-320 C13 | 2 |
| CEE 7 Schuko | 1 |
| Maximum Input Voltage | 280 V |
| Minimum Input Voltage | 170 V |
| Maximum Input Frequency | 60 Hz |
| Minimum Input Frequency | 50 Hz |
| Input Power Connectors Quantity | 1 |
| Input Power Connectors Type | IEC-320 C14 |
| Battery Location | internal |
| Battery Installed Quantity | 1 |
| Battery Recharge Time | 6 hr |
| Ethernet/Phone Line Port Quantity | 2 |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Typical Operating Noise Level | 40 dB |
| External Color | Black |
| Depth (mm) | 288 mm |
| Height (mm) | 148 mm |
| Width (mm) | 100 mm |
| Nominal Weight | 5.16 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 5.7 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 5.7 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
