| Audio System Type | Headset |
| Destination | PC Multimedia |
| Connectivity Technology | Wired |
| Form Factor | Supra-aural (on-ear) |
| Mount Type | Head-band |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Sensitivity | 93.6 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz <br/>150Hz-7kHz |
| System Components | 2 Speakers |
| Microphone Form Factor | Rotary Arm |
| Microphone Frequency Response | 100Hz – 10kHz |
| Microphone Features | Noise Cancelling<br/>Uni-directional |
| USB 2.0 | 1 (USB 2.0 (type A)) |
| Remote Control Technology | Wired |
| In-Cord Control | Call |
| External Color | Black |
| Included Accessories | Documentation |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 50 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -10 °C |
| Depth (mm) | 155 mm |
| Height (mm) | 180.9 mm |
| Width (mm) | 59 mm |
| Nominal Weight | 0.171 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 12 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.1 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.1 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5706991017014 |
