| Case Type | Backpack |
| Abbreviated Description | Select Targus |
| Case Material | Polyester |
| Compliant Devices | Notebook<br/>MacBook |
| External Color | Black |
| Parent Products | Notebook 16 |
| Protection From Enviromental Effects | Protection from Scratches, Dust and Damages |
| Carry Method | Carrying Handle<br/>Shoulder Straps |
| Case Lock Type | Zipper |
| Features | Pocket for Water Bottle<br/>Organizer Pocket<br/>Side Pocket<br/>Ultra Lightweight<br/>Reflective Elements |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 12 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.1 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.1 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Other |
