| Type of Video Conference Solution | Web Camera |
| Camera Type | Web Camera |
| Max. Video Resolution | 1920×1080 |
| Maximum Frame Capture Rate | 30 fps |
| Interface | USB 2.0 |
| Web Cam Features | Auto Focus<br/>Full HD 1080p |
| Supported Formats | H.264 |
| USB 2.0 | 1 |
| External Color | Black |
| Included Accessories | Quick Start Guide |
| Length (mm) | 32 mm |
| Height (mm) | 29 mm |
| Width (mm) | 126 mm |
| Nominal Weight | 0.17 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 145 mm |
| Pack Width (mm) | 77 mm |
| Pack Height (mm) | 54 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.2184 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Length (mm) | 333 mm |
| Box Width (mm) | 322 mm |
| Box Height (mm) | 291 mm |
| Box Weight Brutto (kg) | 9.698 kg |
| Packs in Box | 40 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5099206064027 |
