| Procesor | Apple M4 Pro |
| CPU količina jezgri | 14 |
| P-core količina | 10 |
| E-core količina | 4 |
| Neural Engine Core Quantity | 16 |
| Chipset | System on Chip (SoC) |
| Kapacitet memorije | 24 GB |
| Propusnost memorije | 273 Gbps |
| Kapacitet | 512 GB SSD |
| Dijagonala | 16.2" |
| Vrsta ekrana | LCD |
| Vrsta prikaza boja | Color |
| Max. rezolucija | 3456×2234 |
| Značajke | Wide Color Gamut (P3) <br/>True Tone technology <br/>XDR (Extreme Dynamic Range) <br/>1600 Nits Peak Brightness <br/>1000 nits Brightness <br/>Liquid Retina XDR Display <br/>1 Billion Colors <br/>1.000.000:1 contrast ratio <br/>ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120Hz <br/>Fixed refresh rates: 47.95Hz, 48.00Hz, 50.00Hz, 59.94Hz, 60.00Hz <br/>SDR brightness: up to 1000 nits |
| Display Surface | Standard glass |
| GPU količina Jezgri | 20 |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| HDMI | 1 (HDMI (Type A)) |
| Headphones | 1 (3.5-mm minijack) |
| Thunderbolt 5 | 3 (USB Type C) |
| Custom Configuration | Custom |
| Vrsta | MacBook |
| Značajke tipkovnice | Backlit Keyboard <br/>Ambient Light Sensor <br/>Force Touch Trackpad <br/>Magic Keyboard <br/>Force Click <br/>Accelerators <br/>Pressure-Sensitive Drawing <br/>Multi-Touch Gestures |
| Keyboard Localization | International English |
| Touch Bar | without Touch Bar |
| Ugrađeni uređaji | Touch ID <br/>Voice Control <br/>VoiceOver <br/>Zoom <br/>Increase Contrast <br/>Reduce Motion <br/>Siri and Dictation <br/>Switch Control <br/>Closed Captions <br/>Text to Speech <br/>12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Flash podrška | SDXC |
| Značajke | Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes, and ProRes RAW <br/>Video decode engine <br/>Video encode engine <br/>ProRes encode and decode engine <br/>Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at 1 billion colors <br/>Support for one display with up to 8K resolution at 60Hz or 4K resolution at 240Hz <br/>Hardware-accelerated ray tracing <br/>AV1 decode <br/>Supported formats include HEVC, H.264, AV1, and ProRes <br/>Apple Intelligence <br/>Up to two external displays with up to 6K resolution at 60Hz over Thunderbolt, or one external display with up to 6K resolution at 60Hz over Thunderbolt and one external display with up to 4K resolution at 144Hz over HDMI <br/>One external display supported at 8K resolution at 60Hz or one external display at 4K resolution at 240Hz over HDMI <br/>Support for native DisplayPort 2.1 output over USB-C <br/>Thunderbolt 5 digital video output |
| Wide stereo sound<br/>Studio‑quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming<br/>HDMI port supports multi-channel audio output<br/>Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, and Dolby Atmos<br/>Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakers<br/>3.5 mm headphone jack with advanced support for high-impedance headphones<br/>Six-speaker sound system with force-cancelling woofers<br/>Advanced image signal processor with computational video<br/>Supported formats include HEVC, H.264, AV1, and ProRes<br/>1080p HD video recording<br/>HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10, and HLG<br/>Spatial Audio with dynamic head tracking when using AirPods (3rd generation), AirPods 4, AirPods Pro, AirPods Pro 2, and AirPods Max | |
| Dodaci | MacBook Pro <br/>USB-C Power Adapter |
| Kabeli | USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Boja | Space Black |
| Simple Color | Crna |
| Značajke smanjenog utjecaja na okoliš | Arsenic-Free Glass <br/>Meets ENERGY STAR Requirements <br/>Mercury-Free <br/>PVC free <br/>BFR Free <br/>100% recycled rare earth elements in all magnets <br/>100% recycled gold in the plating of multiple printed circuit boards <br/>100% recycled tin in the solder of multiple printed circuit boards <br/>100% recycled aluminum in the enclosure <br/>100% fiber-based packaging <br/>No established final assembly sites generate waste sent to landfill as part of Apple’s Zero Waste Program <br/>90% recycled steel in the keyboard feature plate <br/>100% recycled copper in multiple printed circuit boards and in multiple thermal module components <br/>35% or more recycled plastic in 11 components <br/>Over 45% of manufacturing electricity for the 16-inch MacBook Pro is sourced from low-carbon electricity <br/>50% recycled content in fiber packaging |
| Kompatibilnost | Mac |
| Operativni sustav | Apple macOS Sequoia |
| Napajanje | Vanjski |
| Ulazni napon | AC 100-240 V |
| Ulazna frekvencija | 50/60 Hz |
| Included Power Adapter Output Power | 140 W |
| Priključak napajanja | 1 |
| Vrsta priključka napajanja | MagSafe 3 |
| Tehnologija baterije | Li-Po |
| Baterija | 1 |
| Maximum Battery Supported Quantity | 1 |
| Kapacitet baterije | 100 Wh |
| Dubina (mm) | 248.1 mm |
| Visina (mm) | 16.8 mm |
| Širina (mm) | 355.7 mm |
| Težina | 2.14 kg |
| Max. radna temperatura | 35 °C |
| Min. radna temperatura okoline | 10 °C |
| Max. neradna temperatura | 45 °C |
| Min. neradna temperatura | -25 °C |
| Max. Relative Humidity Non-Condensing | 90 % |
| Min. Relative Humidity Non-Condensing | 0 % |
| Max. radna visina | 10000 ft |
| Max. visina pohrane | 15000 ft |
| Max. Altitude Shipping | 35000 ft |
| Jamstvo u Hrvatskoj | Da |
| Jamstveni rok (mjeseci) | 12 mjeseci(a) |
| Validacija jamstva | Serijski broj |
| Entitet | Sve |
| Bruto težina (kg) | 3.48 kg |
| Neto težina (kg) | 0.1 kg |
| Količina u pakiranju | 1 |
| Bruto težina kutije (kg) | 0.1 kg |
| Težina kartona | 0.1 kg |
| Težina plastike | 0.1 kg |
| Količina u kutiji | 1 |
| Vrsta pakiranja | Maloprodajno |
Kodak SSD 3.2 Gen2 X220 512GB Portable
154,05 KM Original price was: 154,05 KM.130,95 KMCurrent price is: 130,95 KM. PDV
MacBook Pro 14-inch, Space Black,Model A3434,Apple M5 10C CPU 10C GPU,24GB unified memory,70W USB-C Power Adapter,1TB SSD storage,Thunderbolt / USB 4 Ports, Touch ID,14in Liquid Retina XDR display,Standard display,Force Touch Trackpad, KEYBOARD-INT
5.756,01 KM Original price was: 5.756,01 KM.4.892,61 KMCurrent price is: 4.892,61 KM. PDV
MacBook Pro 16-inch, Space Black, Model A3403,Apple M4 PRO, 14C CPU, 20C GPU,24GB unified memory,140W USB-C Power Adapter,512GB SSD storage,3x TB5, HDMI, SDXC, MagSafe 3,Touch ID,XDR display,Standard display,Force Touch Trackpad, KEYBOARD Int English
SKU:
1196Z1FT000SF
7.312,11 KM Original price was: 7.312,11 KM.6.215,30 KMCurrent price is: 6.215,30 KM. PDV
7 na zalihi
7 na zalihi
Dodajte 200,00 KM u korpu i ostvarite besplatnu dostavu!
13
People watching this product now!
