| Networking Type | Network Adapter |
| Local Area Network Architecture | Bluetooth <br/>Wi-Fi |
| Interface | PCI Express |
| Networking Form Factor | Plug-in-module |
| Data Bit Rate | 1167 Mbps |
| Wi-Fi Band Frequency | 2.4 GHz/5 GHz |
| Line Modulation Type | 16QAM, 64QAM, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, 256QAM |
| Encryption Algorithm | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA, WPA2 |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.0, IEEE 802.11ac, Bluetooth 4.2 |
| Networking Features | 2×2 MIMO |
| Antenna | External |
| Certifications | FCC, RoHS |
| Requires Operating System | Microsoft Windows 7 or Later |
| External Color | Black |
| Included Accessories | USB Cable<br/>Low Profile Bracket<br/>Quick Start guide<br/>Driver CD<br/>Full-height Bracket |
| Depth (mm) | 83.2 mm |
| Height (mm) | 21.5 mm |
| Width (mm) | 120.8 mm |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 121 mm |
| Pack Width (mm) | 22 mm |
| Pack Height (mm) | 83 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.26 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.263 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 15.78 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.263 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.263 kg |
| Packs in Box | 60 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 6935364088965 |
