| Networking Type | Network Adapter |
| Local Area Network Architecture | Wireless |
| Interface | Wi-Fi |
| Requires Expansion Slot Standard | PCI Express |
| Networking Form Factor | Plug-in-card |
| Data Link Protocol Supports | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Data Bit Rate | 1300 Mbps |
| Wi-Fi Band Frequency | 2.4 GHz/5 GHz |
| Line Modulation Type | 16QAM, 64QAM, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, 256QAM |
| Encryption Algorithm | 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1X, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Networking Features | Radius Authenticated Device Access <br/>Dual Band |
| Antenna | External |
| Depth (mm) | 115.2 mm |
| Height (mm) | 21.5 mm |
| Width (mm) | 120.8 mm |
| Warranty Products returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 12 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.29 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.29 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 17.5 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.29 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.29 kg |
| Packs in Box | 60 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |
