| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Certifications | FCC, CE |
| Maximum Distance Range | 100 m |
| Maximum Input Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 70 °C |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Abbreviated Description | |EnglishTL-SM311T 1000BASE-T RJ45 SFP Module, 1000Mbps RJ45 Copper TransceiverEnglish| |
| LAN Interface Quantity | 1 |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 60 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.1 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.01 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |
