| Requires Operating System | Apple Mac OS <br/>Linux <br/>Microsoft Windows 2000 <br/>Microsoft Windows 98SE <br/>Microsoft Windows NT <br/>Microsoft Windows XP <br/>Novell Netware <br/>Unix <br/>Microsoft Windows Vista <br/>Microsoft Windows 7 |
| Power Device Location | External |
| Minimum Input Current | 1 A |
| Maximum Input Voltage | 12 V |
| Width (mm) | 174 mm |
| Height (mm) | 30 mm |
| Depth (mm) | 111 mm |
| External Color | White |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 111 mm |
| Pack Width (mm) | 174 mm |
| Pack Height (mm) | 30 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.767 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Packs in Box | 20 |
| Package Type | Retail |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |
