| Camera Type | IP Camera |
| Sensor Resolution | 4 Mpixel |
| Focus Range | 4mm |
| Image Sensor Technology | 1/3" CMOS |
| Max. Video Resolution | 2560×1440 |
| Maximum Frame Capture Rate | 30 fps |
| Interface | Ethernet/Wi-Fi |
| Horizontal Viewing Angle | 80° |
| Vertical Viewing Angle | 43.2° |
| Diagonal Viewing Angle | 94.2° |
| Web Cam Features | Night Vision<br/>Motion detection<br/>Line Crossing Detection<br/>IR Cut Filter<br/>Two-way audio<br/>WDR<br/>Human Detection<br/>Smart Detection<br/>Area Intrusion Detection |
| Supported Formats | H.264<br/>H.264+<br/>H.265<br/>H.265+ |
| LAN | 1 (RJ-45) |
| Data Link Protocol Supports | Fast Ethernet/Ethernet <br/>Wi-Fi |
| Network/Transport Protocol | ICMP <br/>TCP/IP <br/>UDP <br/>HTTP <br/>DHCP <br/>RTSP <br/>NTP <br/>DNS <br/>UPnP <br/>HTTPS <br/>SSL/TLS <br/>ONVIF |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.11b <br/>IEEE 802.11g <br/>IEEE 802.11n |
| Built-in Devices | Microphone <br/>Speaker <br/>Reset Button <br/>Card Reader (Micro SD) |
| External Color | White |
| Mounting Capability | Ceiling |
| Included Accessories | Quick Start Guide <br/>Wall Kit |
| Certifications | CE, EAC, UKCA, RCM, Triman, BSMI, VCCI, R-NZ |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 60 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 95 % |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 60 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | -40 °C |
| Maximum Non-Operating Humidity | 95 % |
| Power Device Type | Power Adapter |
| Power Device Location | External |
| Maximum Input Voltage | 12 V |
| Depth (mm) | 123 mm |
| Height (mm) | 83 mm |
| Width (mm) | 123 mm |
| Nominal Weight | 0.24 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 208 mm |
| Pack Width (mm) | 163 mm |
| Pack Height (mm) | 116 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.53 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.23 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Length (mm) | 435 mm |
| Box Width (mm) | 345 mm |
| Box Height (mm) | 375 mm |
| Box Weight Brutto (kg) | 7.3 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.15 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.15 kg |
| Packs in Box | 12 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 4897098683743 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |
