| Case Type | Bag |
| Abbreviated Description | EcoLoop Pro Slim Briefcase 15 |
| Case Material | Polyester |
| Compliant Devices | Notebook |
| External Color | Black |
| Parent Products | Notebook 15.6" |
| Protection From Enviromental Effects | Protection from Scratches, Dust and Damages<br/>Weather Resistant |
| Carry Method | Carrying Handle<br/>Rolling Luggage Strap |
| Case Lock Type | Zipper |
| Features | Bay for Notebook<br/>Organizer Pocket<br/>Padded<br/>Bay for Tablet PC<br/>Front Pocket<br/>Double Zipper Closure |
| Depth (mm) | 90 mm |
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 390 mm |
| Nominal Weight | 0.5 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.55 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.5 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.55 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.05 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
