| Abbreviated Description | USB Docking Station |
| External Color | Black |
| Provides Ports | Gigabit Ethernet <br/>Audio-Out <br/>Headphone-Out <br/>DisplayPort <br/>HDMI <br/>USB 2.0 <br/>USB 3.0 |
| Included Accessories | Power Supply<br/>USB Cable<br/>HDMI to DVI Adapter |
| USB 2.0 | 1 (4-pin USB (type A)) ( x 2) |
| USB 3.0 | 1 (USB 3.0 (type A)) ( x 3); 1 (USB 3.0 (type B)) ( x 1) |
| HDMI | 1 (HDMI (Type A)) ( x 2) |
| DisplayPort | 1 ( x 1) |
| LAN | 1 (RJ-45) ( x 1) |
| Headphones | 1 (3.5-mm minijack) ( x 1) |
| Audio Line-Out | 1 (3.5-mm minijack) ( x 1) |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 12 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.5 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.5 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.5 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
