| UPS Technology | Line Interactive |
| Output Power Capacity | 2700 W |
| Maximum Electrical Power Rating | 3000 VA |
| Nominal Output Voltage | 220/230/240 V |
| Voltage Phase | Single |
| Status Notification Method | LCD |
| Output Waveform | Pure Sinewave |
| Maximum Output Voltage | 240 V |
| Minimum Output Voltage | 220 V |
| Maximum Output Frequency | 60 Hz |
| Minimum Output Frequency | 50 Hz |
| Output Power Connectors Quantity | 9 |
| Output Power Connectors Type | IEC-320 C13/IEC-320 C19 |
| Maximum Input Voltage | 276 V |
| Minimum Input Voltage | 184 V |
| Maximum Input Frequency | 65 Hz |
| Minimum Input Frequency | 45 Hz |
| Input Power Connectors Quantity | 1 |
| Input Power Connectors Type | IEC-320 C20 |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| External Color | Black |
| Mounting Capability | Desktop/Rackmount |
| Standard Rack Height | 2 U |
| Depth (mm) | 647 mm |
| Height (mm) | 86.2 mm |
| Width (mm) | 441 mm |
| Nominal Weight | 35.3 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 35.3 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 35.3 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
