| Audio System Type | Headset |
| Destination | Cellular Phone <br/>PC Multimedia <br/>PC Tablet |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Form Factor | Supra-aural (on-ear) |
| Mount Type | Head-band |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Sensitivity | 93.6 dB |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| System Components | 2 Speakers |
| Microphone Form Factor | Rotary Arm |
| Microphone Sensitivity | -17 dB |
| Microphone Frequency Response | 100Hz – 10kHz |
| Microphone Features | Noise Cancelling<br/>Uni-directional |
| Networking Type | Bluetooth Adapter |
| Networking Form Factor | Integrated |
| Data Link Protocol Supports | Bluetooth 4.0 |
| Max. Range Open Space | 30 m |
| Bluetooth® Profiles Supported | A2DP<br/>HFP |
| Battery Technology | Lithium Ion |
| Battery Average Run Time | 14 hr |
| Standby | <li>Max 15 days |
| Built-in Devices | LED Indicator |
| External Color | Black |
| Included Accessories | Bluetooth Adapter <br/>Documentation <br/>Pouch <br/>Charging Stand |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 45 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -10 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 50 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | -10 °C |
| Depth (mm) | 60.5 mm |
| Height (mm) | 186 mm |
| Width (mm) | 157 mm |
| Nominal Weight | 0.31 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.4 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.2 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.4 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.1 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
