| Abbreviated Description | |EnglishThinkPad Universal Docking StationEnglish| |
| External Color | Black |
| Interface | USB Type C |
| USB 3.1 Gen 1 | 3 (USB 3.1 (type A)) |
| USB 2.0 | 2 (USB 2.0 (type A)) |
| USB | 1 (USB Type-C) |
| Audio Line-Out | 1 (3.5-mm minijack) |
| LAN | 1 (RJ-45) |
| HDMI | 1 (HDMI (Type A)) |
| Power Input | 1 |
| DisplayPort | 2 |
| Width (mm) | 30.75 mm |
| Height (mm) | 80 mm |
| Depth (mm) | 171 mm |
| Nominal Weight | 0.34 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.39 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.34 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.39 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.05 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.05 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
