| Type of Video Conference Solution | Video Conferencing System |
| Abbreviated Description | Rally Bar |
| Camera Type | PTZ Camera |
| Optical Zoom | 5 x |
| Digital Zoom | 3 x |
| Max. Video Resolution | 3840×2160 |
| Horizontal Viewing Angle | 82.1° |
| Vertical Viewing Angle | 52.2° |
| Web Cam Features | RightLight technology<br/>Tilt<br/>Pan<br/>RightSound Technology |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Microphone Frequency Response | 90Hz – 16kHz |
| Microphone Signal-To-Noise Ratio | -36 dB |
| Microphone Features | Echo Cancellation<br/>6 Beamforming Microphones<br/>Voice Activity Detector |
| System Components | 2 Speakers |
| Total Harmonic Distortion | 1 % |
| Signal-To-Noise Ratio | 90 dB |
| Pickup Pattern | Omni-directional |
| HDMI Out | 2 (HDMI (Type A)) |
| HDMI In | 1 (HDMI (Type A)) |
| USB 3.0 | 3 (USB 3.0 (Type A)), 1 (USB 3.0 (Type C)) |
| LAN | 1 (RJ-45) |
| Data Link Protocol Supports | Bluetooth <br/>Gigabit Ethernet/Fast Ethernet/Ethernet <br/>Wi-Fi |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.11a <br/>IEEE 802.11b <br/>IEEE 802.11g <br/>IEEE 802.11n <br/>IEEE 802.11ac |
| External Color | Graphite |
| Mounting Capability | Desktop/Wallmount |
| Included Accessories | Remote Control <br/>Power Supply <br/>User Guide <br/>Lens Caps |
| Cable Included | USB Cable <br/>HDMI Cable <br/>Power Cord |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 70 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 95 % |
| Minimum Operating Humidity | 5 % |
| Power Device Type | Power Supply |
| Power Device Location | External |
| Maximum Input Voltage | 240 V |
| Minimum Input Voltage | 100 V |
| Length (mm) | 160 mm |
| Height (mm) | 164 mm |
| Width (mm) | 910 mm |
| Nominal Weight | 7.08 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 989 mm |
| Pack Width (mm) | 207 mm |
| Pack Height (mm) | 218 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 9.31 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 9 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Length (mm) | 1004 mm |
| Box Width (mm) | 220 mm |
| Box Height (mm) | 231 mm |
| Box Weight Brutto (kg) | 9.909 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.3 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5099206089327 |
