| Network Device Type | Router |
| Data Link Protocol Supports (New) | Wi-Fi + LAN + 3G + 4G + HSPA + UMTS + LTE |
| Wireless Networking | IEEE 802.11b/g/n 2.4 , up to 300 Mbps |
| Encryption Algorithm | 128-bit WEP <br/>64-bit WEP <br/>WPA-PSK <br/>WPA2-PSK <br/>WPA <br/>WPA2 |
| LAN | 2 x Fast Ethernet/Ethernet (10Base-T/100Base-TX, up to 100 Mbps) |
| Supported Networking Compliant Standards | IEEE 802.11b <br/>IEEE 802.11g <br/>IEEE 802.11n Wi-Fi 4 |
| Protocols (OSI Model) | PPPoE<br/>IPv4<br/>IPv6<br/>L2TP<br/>PPTP |
| Application Layer | UPnP |
| Firewall Functions and Protocols | SPI (Stateful Packet Inspection) <br/>DMZ Support |
| Router Features | DHCP Server |
| Antenna | External |
| Wireless LAN Antenna Quantity | 2 |
| Device Location | External |
| Status LED Indicators | Activity Status |
| Certifications | CE, RoHS |
| Built-in Devices | Reset Button<br/>WPS Button |
| Included Accessories | Power Adapter<br/>Quick Start Guide |
| Cable Included | LAN Cable |
| LAN | 1 (RJ-45) |
| LAN/WAN | 1 (RJ-45) |
| Power Device Location | External |
| Width (mm) | 154 mm |
| Height (mm) | 36 mm |
| Depth (mm) | 114 mm |
| External Color | Black |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.3 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.3 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.3 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.3 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.3 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 6935364088804 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |
