| Connector Standard | LC Connector |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 70 % |
| Minimum Operating Humidity | 0 % |
| Local Area Network Architecture | 1000Base-BX |
| Maximum Distance Range | 10 km |
| Maximum Input Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 85 °C |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3z |
| Network/Transport Protocol | TCP/IP |
| Optical Wave Length | 1310 nm |
| Abbreviated Description | |EnglishSFP WDM 1GbpsEnglish| |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |
