| Network Device Type | Router/Range Extender/Access Point |
| Data Link Protocol Supports (New) | Wi-Fi + LAN |
| Wireless Networking | IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, up to 2402 Mbps<br/>IEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz, up to 574 Mbps |
| Encryption Algorithm | WPA-PSK <br/>WPA2-PSK |
| LAN | 3 x Gigabit Ethernet/Fast Ethernet/Ethernet (10Base-T/100Base-TX/1000Base-T, |
| Line Modulation Type | 1024QAM <br/>OFDMA |
| Supported Networking Compliant Standards | IEEE 802.11a <br/>IEEE 802.11b <br/>IEEE 802.11g <br/>IEEE 802.11n Wi-Fi 4 <br/>IEEE 802.11ac Wi-Fi 5 <br/>IEEE 802.11r <br/>IEEE 802.11k <br/>IEEE 802.11v <br/>IEEE 802.11ax Wi-Fi 6 |
| Protocols (OSI Model) | PPPoE<br/>IPv4<br/>IPv6<br/>L2TP<br/>PPTP |
| Application Layer | DHCP |
| Firewall Functions and Protocols | SPI (Stateful Packet Inspection) |
| Router Features | MU-MIMO <br/>Wi-Fi Multimedia (WMM) <br/>DHCP Server <br/>Auto-sensing |
| Antenna | Internal |
| Device Location | External |
| Built-in Devices | LED Indicator<br/>Reset Button |
| Included Accessories | Power Adapter<br/>Quick Start Guide<br/>3 x Power Adapters |
| Cable Included | LAN Cable |
| LAN/WAN | 3 (RJ-45) |
| Power Device Location | External |
| Width (mm) | 81 mm |
| Height (mm) | 128 mm |
| Depth (mm) | 83.7 mm |
| External Color | White |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.8 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.8 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.8 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.2 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.6 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
