| Number of Ports | 5 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet) RJ-45 |
| Switching Method | Store and Forward |
| MAC Address Table Size | 2K |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.1p(QoS) <br/>IEEE 802.3 <br/>IEEE 802.3af <br/>IEEE 802.3at |
| Networking Features | Auto-Negotiation <br/>Jumbo Frames Support <br/>MDI/MDI-X switch <br/>4 Ports PoE+ |
| Device Location | External |
| Mounting Capability | Desktop |
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
| LAN | 5 (RJ-45) |
| Power Adapter | External<br/>AC 220 V, 50 Hz<br/>Output: DC 53.5 V |
| Power Consumption Operational | 74.49 W |
| Depth (mm) | 98 mm |
| Height (mm) | 25 mm |
| Width (mm) | 99.8 mm |
| External Color | Black |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 0 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 60 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.58 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 8.36 kg |
| Packs in Box | 12 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 4895252507706 |
