| Installed Buffer Memory Storage Capacity | 2 MB |
| Number of Ports | 5 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet) |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Switching Method | Store and Forward |
| Data Bit Rate | 1000 Mbps |
| MAC Address Table Size | 8K |
| Network/Transport Protocol | IGMP |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.1p(QoS) <br/>IEEE 802.1Q(VLAN) <br/>IEEE 802.3 <br/>IEEE 802.3ab <br/>IEEE 802.3u <br/>IEEE 802.3x |
| Networking Features | Auto-Negotiation <br/>MDI/MDI-X switch |
| Device Location | External |
| Mounting Capability | Desktop |
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
| LAN | 5 (RJ-45) |
| Maximum Input Frequency | 60 Hz |
| Maximum Input Voltage | 240 V |
| Minimum Input Frequency | 50 Hz |
| Minimum Input Voltage | 100 V |
| Depth (mm) | 98 mm |
| Height (mm) | 25 mm |
| Width (mm) | 100 mm |
| External Color | Black |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 60 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.5 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 10 kg |
| Packs in Box | 20 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 6935364022037 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |
